Výsadba živých plotů je možná na jaře a na podzim.
A právě proto Vám v rámci jarních a podzimních měsíců dodáváme sazenice.
Na podzim:
Od září až do konce listopadu.
Na jaře:
Od března do konce června, v případě nepříznivého počasí je změna termínu dodání možná.
Návrh na výsadbu
Při jednořadé výsadbě
po 20 cm, 5 rostlin na běžný metr.
Dvojřadé vysázení
Tvar zik-zak 8 - 9 rostlin na běžný metr.
- Když vysazujeme rostliny na podzim, je vhodné připravit si dopředu jámy, asi 30 – 40 cm hloubka a šířka, do kterých se později vysadí rostliny. Doporučujeme připravit je ještě za dobrého počasí.
Pokud při podzimní výsadbě nestihnete vysadit všechny rostliny, tak je jednoduše na zimu zakopejte do společné jámy, do mírně mokré zeminy anebo písku. - Při jarní výsadbě není potřeba dopředu připravit místo pro výsadbu rostliny.
- Jak daleko sázet od plotu?
Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.
Samotná výsadba živého plotu
Rostliny je potřeba aspoň 24 hodin před výsadbou namáčet, aby jejich kořenový systém dobře nasákl vodu.
Vykopanou zem můžeme obohatit kompostem. V případě těžkých hlinitých půd k ní přidáme písek.
Umístíme rostlinu do jámy a zasypeme kořeny zeminou. Potom opatrně, ale pevně sešlapeme zem okolo sazenic. Rostliny musí stát rovně.
Častou chybou při sázení je nedostatečná hloubka vyhloubeného rigolu nebo jámy. V takovém případě se kořeny sazenic mohou ohnout směrem nahoru, což výrazně ovlivňuje rychlost růstu v prvním roce. V takových případech rostlina v prvním roce “vyrovnává” kořeny a růst samotné rostliny nastává až ve druhém – v horších případech ve třetím roce.
Předejít tomuto jevu můžete tak, že vyhloubíte dostatečně hlubokou jámu, nebo před výsadbou zkrátíte kořenový systém sazenic. Při výsadbě potom po zasazení chytněte stonku sazenice a o 2-5 centimetrů ji vytáhněte směrem nahoru, aby všechny kořeny směřovaly dolů.
Typ: Když se po vysazení pod rostliny (přímo na půdu) uloží černý fóliový pás SoviTex, zabrání se růstu plevele, půda lépe drží vlhkost a rostlina roste rychleji!
Vhodné tvarování: A, B, D
Nevhodné tvarování: C
Dbejte na to, aby spodní část lichoběžníku byla trochu širší než horní část. Tímto tvarem zabezpečíte dostatečné slunce pro každou část rostliny a také spodní část Vašeho plotu zůstane pěkně hustá.
V prvním roce na jaře je nutné živý plot asi 10 – 15 cm nad půdou seříznout, aby se výhonky rozvětvily.
Při vhodném zalévání začne rostlina velmi rychle růst.
V létě se ještě jednou zkrátí dlouhé výhonky, minimálně na polovinu. A na podzim opět.
Při posledním řezu koncem podzimu keř zarovnáme na stejnou výšku.
První rok nenechme plot vyrůst do výšky více než 1 – 1,5 m. Pečujme raději o dostatečnou hustotu.
Další rok na jaře můžeme keř nechat dorůst až do 2 m výšky. A protože to netrvá dlouho, na konci jara se může opět pěkně tvarovat.